Raport
2024

Cyberportret
polskiego biznesu

Bezpieczeństwo cyfrowe oczami pracowników i ekspertów

Co piąty polski pracownik padł ofiarą cyberataku w miejscu pracy, a aż 72% przyznaje, że doświadczyło incydentu cyberbezpieczeństwa na służbowym sprzęcie.

Cyberataki stają się stałym elementem naszej rzeczywistości, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Takie wnioski płyną z raportu „Cyberportret polskiego biznesu” przygotowanego przez ESET i DAGMA Bezpieczeństwo IT.

O raporcie

Raport prezentuje postawy firm oraz ich pracowników w obszarze cyberbezpieczeństwa na różnych poziomach działalności organizacji. Na poziomie strategicznym zapytaliśmy biznes, które kwestie związane z ochroną przed cyberatakami uważa za priorytetowe, jaką część budżetu przeznacza na ten cel, a także jaką rolę cyberbezpieczeństwo odgrywa w jego długofalowych planach.

Kluczowe wnioski z edycji 2024

pracowników nie przeszło
żadnego szkolenia
z cyberbezpieczeństwa
w ciągu ostatnich 5 lat

badanych firm nie
używa
oprogramowania
antywirusowego

pracowników korzysta
ze służbowego sprzętu
w celach prywatnych

firm zauważa wzrost
liczby cyberataków
w ostatnim roku

TOP 3 RYZYKOWNYCH DZIAŁAŃ PRACOWNIKÓW:

ignorowanie
aktualizacji
oprogramowania

zapisywanie
haseł
w przeglądarkach

używanie
jednego hasła
do wielu kont

„Istnieje wiele ryzyk i zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem, a jak wcześniej informował ESET, małe i średnie firmy mierzą się z brakiem zaufania do własnych możliwości w zakresie radzenia sobie z nimi wszystkimi. Nie jest więc zaskoczeniem, że trudno im nadążyć za wyzwaniami”.

Michal Jankech

Vice President of Enterprise & SMB/MSP / ESET

„Raport, który przedstawiamy, pokazuje, że zakres wiedzy, szczególnie w mniejszych firmach, nie jest najlepszy, a przecież bazuje on na samoocenie pracowników – rzeczywistość jest najprawdopodobniej jeszcze mniej kolorowa”.

Anna Piechocka

Dyrektor zarządzająca DAGMA Bezpieczeństwo IT

„Niepokojące są dane, że jednym z najczęstszych sposobów użytkowania sprzętu firmowego do celów prywatnych jest korzystanie przez pracowników z prywatnych mediów społecznościowych, a jednocześnie co piąty pracownik klika na służbowym urządzeniu w linki z nieznanych źródeł”.

Kamil Sadkowski

Analityk laboratorium antywirusowego / ESET

„A co o zasadach myślą pracownicy w Twojej firmie? W naszym badaniu co czwarty pracownik przyznał, że zasady dotyczące cyberbezpieczeństwa utrudniają mu pracę, a co piąty uznał, że są one po prostu bez sensu. Możemy więc z dużym prawdopodobieństwem założyć, że potencjalnie co piąty pracownik będzie próbował łamać lub obchodzić firmowe zasady. Oznacza to, że każdy taki pracownik jest potencjalnie wewnętrznym zagrożeniem dla organizacji!”.

Paweł Jurek

Dyrektor rozwoju biznesu w DAGMA Bezpieczeństwo IT